Test Statywu KF-TM2324 od firmy K&F Concept
Test Statywu
K&F Concept KF-TM2324
K&F Concept to firma która działa od 2011 roku ale dopiero wchodzi na polski rynek, a jej produkty można zakupić od jakiegoś czasu Amazonie. Zajmuje się głównie akcesoriami fotograficznymi jak również elektroniką użytkową. Statyw który otrzymałem na testy opisywany jest przez producenta jako mały, lekki, łatwy w transporcie, przeznaczony do fotografii podróżniczej. Szczerze przyznam takie było również moje pierwsze wrażenie po wyjęciu go z pudełka. Przez swoje rozmiary w mojej głowie pojawiło się pytanie czy tak lekki i kompaktowy statyw może być wystarczająco stabilny?
Zajmuję się fotografią hobbistycznie mimo tego statyw jest dla mnie niezbędnym narzędziem, bez którego nie wyobrażam sobie łapania kadrów w czasie złotych i niebieskich godzin. Dobry statyw powinien zapewnić stabilizację, dać możliwość wykonania nieporuszonego zdjęcia w każdych warunkach. Jak produkt marki K&F Concept poradził sobie w terenie i dla kogo może być dobrym wyborem? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć.
Cechy statywu
- Szybka blokada nóg, wygodny przycisk regulujący kąt nachylenia, zapewniający regulację każdej z nóg.
- Głowica kulowa obracana 360 stopni z czytelną skalą, funkcja przydatna podczas tworzenia panoram.
- Odwracalna kolumna centralna, zawierająca hak do zawieszenia dodatkowego obciążenia w celu zwiększenia stabilności
- Nogi statywu wykonane z wysokiej jakości metalu, z możliwością złożenia w odwrotnym kierunku w celu zaoszczędzenia trochę miejsca
- Skuteczna i szybka blokada nóg w ciągu kilku sekund możesz jedną ręką otworzyć i zamknąć wszystkie zaciski.
Parametry ogólne:
Materiał | Aluminium - Magnez |
Ilość sekcji | 4 |
Wysokość maksymalna | 158 cm |
Wysokość ze złożoną kolumną | 135 cm |
Wysokość minimalna | 41 cm |
Udźwig | 8 kg |
Waga z głowicą | 1,35 kg |
Głowica
Głowica kulowa dołączona do statywu jest wykonana z magnezu i ma możliwość obrotu dookoła własnej osi. Posiada czytelną skalę obrotu która może się przydać podczas wykonywania zdjęć panoramicznych. Zastosowano w niej kulę o średnic 28 mm i jest to najmniejsza z jaką miałem do czynienia. Udźwig podawany przez producenta to 8 kg co raczej jest wartością z
Głowica posiada jeden z bardziej popularnych systemów mocowania płytek czyli Arca Swiss. Dodatkowe wyżłobienia zabezpieczają przed przypadkowym wysunięciem aparatu. Na szybkozłączce mamy wbudowaną poziomicę, która niekiedy może okazać się pomocna.
Jakość i wykonanie
Statyw został wykonany ze stopu aluminium i magnezu. Dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych: srebrnej, pomarańczowej i złotej(tą wersje otrzymałem). Akcenty kolorystyczne znajdują się na blokadzie kolumny centralnej oraz blokadach kąta pochylenia nóg, gdzie znajdziemy również logo producenta. Jak w większości statywów mamy możliwość regulacji oporu odchylania nóg. W moim przypadku zaraz po rozpakowaniu musiałem je podregulować, aby odchylały się z większym oporem. Nogi rozsuwają się za pomocą zacisków klamrowych wykonanych z plastiku. Na zakończeniach znajdują się gumowe nasadki przymocowane na stałe. Nogi wydają się być trochę cienkie a szczególnie ostatnia dolna sekcja. Sprawiają wrażenie mało wytrzymałych na nacisk, jak do tej pory to tylko wrażenie 🙂
Kolumna centralna daje możliwość odwrócenia w celu obniżenia min. wysokości ustawienia aparatu. Na zwieńczeniu kolumny mamy odkręcany hak pozwalający dociążyć statyw plecakiem lub torbą fotograficzną, dzięki temu zwiększymy nieco jego stabilność.
Całość prezentuje się bardzo przyzwoicie jak na statyw za niecałe 300 zł.
[rl_gallery id=”2914″]
Użytkowanie
Korzystanie ze statywu jest dosyć przyjemne. Jego długość po wysunięciu kolumny centralnej i odwróceniu nóg o 180° to jedynie 46 cm, dzięki czemu bezproblemowo zmieścimy go do plecaka czy walizki. Rozkładanie nóg za pomocą klamer jest bardzo szybkie, jednym ruchem można odblokować wszystkie sekcje. Mamy 3 stopnie regulacji kąta ustawienia 23°, 68° i 88° co powinny pozwolić na ustawienie statywu w dowolnej pozycji zapewniającej komfort pracy.
Blokada kolumny centralnej jest dosyć wąska przez co osoby z większymi dłońmi mogą mieć problemy z jej mocniejszym dokręceniem czy odkręceniem. Guma na blokadzie jest trochę sztywna co dodatkowo utrudnia chwyt. Jak do tej pory nie korzystałem z funkcji odwrócenia kolumny centralnej, sprawdziłem jedynie czy jest to możliwe.
Statyw w połączeniu z aparatem ze standardowym lub szerokokątnym obiektywem jest stabilny. Podpinając do aparatu cięższy teleobiektyw( w moim przypadku Pentax K5 II i Tamron 70-200mm f/2.8), przy bezwietrznych warunkach po każdym dotknięciu aparatu potrzebujemy kilku sekund na ustabilizowanie, dlatego niezbędnym będzie wężyk spustowy lub pilot bezprzewodowy. Podczas podmuchów wiatru ciężko wykonać nieporuszone zdjęcie. Chcąc zwiększyć stabilność można złożyć ostatnią sekcję nóg i wsunąć całkowicie kolumnę centralną.
Ciężko powiedzieć cokolwiek odnoście samej wytrzymałości. Przez miesiąc dosyć intensywnego korzystania ze statywu, nie zauważyłem żadnych znaków eksploatacji wpływających na jego użyteczność oraz estetykę. Po dłuższym okresie użytkowania postaram się zaktualizować wpis.
[rl_gallery id=”2916″]
Zalety
- wygoda i szybkość pracy
- poziomica przy głowicy
- głowica na płytki ARCA-SWISS
- kompaktowe wymiary po złożeniu
- waga statywu
- przystępna cena
- dobra stabilność w połączeniu z lustrzankami z zamocowanymi obiektywami standardowymi i szerokokątnymi
- wysokość po rozłożeniu
- możliwość odwrócenia kolumny centralnej
- odkręcany hak do dociążenia
- pokrowiec z kluczem w zestawie
Wady
- brak funkcji monopodu
- trochę wąska blokada kolumny centralnej
- mało stabilny w połączeniu z aparatem i teleobiektywem
- sztywne gumy ma blokadach, utrudniające pewny chwyt
Podsumowanie
Statyw KF-TM2324 będzie dobrym wyborem dla osób potrzebujących kompaktowego, lekkiego statywu do konkretnych zadań, jak kilkudniowe wyjazdy podczas których każdy gram i miejsce w bagażu ma znaczenie. Nie zawiedzie się również osoba rozpoczynająca przygodę z fotografią, gdyż produkt zapewnia przyzwoitą stabilność, kompaktowe wymiary a przy okazji nie uszczupli zbytnio budżetu 🙂 Wymienione przeze mnie zalety przewyższają wady, jednak osoby korzystające głównie z ciężkich lustrzanek w połączeniu z dużymi teleobiektywami muszą rozglądnąć się za innym, cięższym statywem.
W momencie pisania recenzji statyw kosztuje 279 zł i jest dostępny w internetowym sklepie firmowym jak również na amazonie. W zestawie znajdziemy wygodny futerał i kluczyk imbusowy. Sama przesyłka była bardzo dobrze zabezpieczona i dotarła bardzo prędko, na drugi dzień po wysłaniu z magazynu.
Ciekaw jestem innych produktów marki K&F Concept, oprócz statywów w ofercie znajdziemy plecaki, torby, pokrowce, futerały, filtry oraz różnego rodzaju adaptery fotograficzne. Zachęcam do odwiedzin strony www.kenfaith.com i zapoznania się z pełną gamą produktów. Link do strony statywu: TUTAJ.
Na koniec mam dla was kilka zdjęć wykonanych przy użyciu statywu KF-TM2324.
Film producenta prezentujący możliwości i obsługę statywu