Wszystkie zdjęcia znajdujące sie na tej stronie stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, rozpowszechnianie, modyfikowanie fotografii zabronione. Wszystkich zainteresowanych współpracą, wydrukiem fotografii proszę o kontakt mailowy kontakt@krzysztofszaro.pl

Zamknij

Filtry Marumi EXUS, FIT+SLIM C-PL i SUPER DHG UV

Początkiem tego roku otrzymałem od producenta najnowsze filtry Marumi z serii EXUS, Fit+Slim CIRCULAR PL oraz SUPER DHG UV. Przez kilka miesięcy towarzyszyły mi podczas plenerów lokalnych na Pogórzu Strzyżowskim jak i dalszych na Ponidziu, w Pieninach czy Beskidzie Małym. 

Mówiąc o fotografii krajobrazowej, ciężko nie wspomnieć o filtrach. Niektóre rodzaje są niezbędne w ekwipunku. Nie można ich działania zastąpić w żaden inny sposób. Mam tu na myśli głównie filtry polaryzacyjne, które niweluja odblaski na niemetalicznych powierzchniach przez co otrzymujemy bardziej kontrastowe i nasycone kolory. W niektórych przypadkach uzyskamy dzięki temu znacznie więcej szczegółów np. podczas fotografowania jakiegoś akwenu wodnego, gdzie możemy zobaczyć to co znajduje się na dnie, o ile oczywiście jest płytko i czysta woda 🙂

Moje pierwsze doświadczenia nie były udane. Kupiłem jedne z tańszych filtrów w internecie i zaczeły się problemy. Po przykręceniu filtra do obiektywu aparat nie mógł wyostrzyć wybranego przeze mnie punktu w kadrze. Przełączenie na tryb manualny nic nie dawało…zdjęcia wychodziły po prostu mydlane. Jak to się mówi co tanio to drogo i w przypadku filtrów, to sie sprawdza. Kolejny zakup to były filtry marki Marumi i tak towarzyszą mi cały czas.

Jak korzystać z takiego filtra polaryzacyjnego? 

Jest to dziecinnie proste. Wystarczy przykrecić do obiektywu i przed zrobioniem zdjęcie pokręcić pierścieniem polaryzacji w celu uzyskania odpowiedniego efektu. Wpływ filtra widzimy bezpośrednio w wizjerze. Najlsilniejsze działanie będzie gdy oś optyczna obiektywu będzie ustawiona pod kątem prostym do kierunku padania promieni słonecznych.

Wady? mogą występować ale nie muszą

– filtr pochłania część światła, przez co czas naświetlania będzie dłuższy,

– możliwe winietowanie przy szerokokątnych obiektywach

– nierówna polaryzacja(ciemne plamy na niebie) w przypadku użycia filtra z szerokokątnymi obiektywami,

– mogą pojawić się dodatkowe bliki lub flary,

– niekiedy trudności z odkręceniem

– mozliwy spadek ostrości

Marumi EXUS C-PL

Filtry z serii EXUS to w tym momencie najwyższa klasa filtrów w ofercie Marumi. Posiadają powłoki antystatyczne i hydrofobowe zabezpieczające przed osiadaniem kurzu i innych zabrudzeń, przez co łatwiej utrzymać je w odpowiedniej czystości. Materiał z których zostały wykonane nie budzi zastrzeżeń a specjalne radełkowanie krawędzi pozwala na bezproblemowe przykręcanie i okręcanie od obiektywu. Pierścień polaryzacji obraca się delikatnie i pewnie. Matowe wykończenie oprawki zabezpiecza przed niepożądanymi blikami i odblaskami. 

Do wykonania zdjęć użyłem aparatu Pentax K1 oraz obiektywu Pentax DA 50mm F1.8 oraz ustawień ISO100, F8 i krekcji ekspozycji na -1EV aby nie prześwietlić liści. Czas naświetlania na ujęciu bez filtra to 1/15s, a z filtrem to 1/8s. Zdjęcia nie były przeze mnie w żaden sposób obrabiane-jedynie pomniejszone.

Jak widać na prawym zdjęciu filtr skutecznie zniwelował odblaski na powierzchni grabów, zwiększył kontrast oraz delikatnie ocieplił kolory. Nie są to może jakieś oszałamiające różnice ale diabeł tkwi w szczegółach. Wpływ filtra znacznie przyśpiesza późniejszy proces obróbki zdjęcia, a zaoszczędzony czas możemy przeznaczyć na fotografowanie 🙂 

Plik po wywołaniu w Lightroomie wygląda następująco:

Aleja grabowa w Wiśniowej

Marumi Fit+Slim C-PL
Podstawowa seria wielopowłokowych filtrów Marumi z bardzo cienkimi oprawkami. Dzięki temu nie musimy się martwić o winietowanie w użyciu z obiektywami szerokątnymi. Matowe oprawki zabezpieczają prze powstawaniem odbić i blików. Wykorzystanie teflonowej pokrywy na gwincie pozwala na bezproblemowy przykręcanie i odkręcanie filtra od obiektywu. 

Te ujęcia porównawcze wykonałem za pomocą Pentaxa K1 oraz Tamrona 70-200mm F2.8. Parametry to ISO 100, F6.3, z korektą + 0,7EV. Czas migawki zdjęcia bez filtra to 1/200s, w drugim przpadku to 1/60s. 

Na przykładzie tych zdjęć ewidentnie widać wpływ filtra polaryzacyjnego. Tęcza na ujęciu z filtrem jest zdecydowanie bardziej widoczna, przez co mamy mniej zabawy podczas wywoływania RAW w programi graficznym. Jak na podstawową serię filtrów polaryzacja działa bardzo poprawnie.

Tęcza nad miejscowością Podwilk

MARUMI SUPER DHG UV

Filtry UV nie dają widocznego efektu na zdjęciach ale warto z nich korzystać w celu ochrony soczewki obiektywu nie tracąc jakości zdjęcia. W moim przypadku filtr wielokrotnie zapobiegł przed zarysowaniem lub odpryskiem na soczewce obiektywu. W pośpiechu zdarzyło mi się położyć obiektyw bez dekielka na kamieniu lub ziemi przez co ucierpiał jedynie filtr. Również w przypadku upadku bierze siłę uderzenia na siebie, ratując obiektyw przed poważnym uszkodzeniem. Dlatego posiadając taki filtr nic nie tracimy a zyskujemy skuteczną ochronę.

 

Aktualnie kupując wybrane filtry Marumi można skorzystać z fajnej promocji, gdzie do zamówieniania otrzymamy zestaw czyszczący gratis!! Promocja trwa do końca czerwca 2021 r. i działa tylko w wybranych sklepach fotograficznych.

Poniżej galeria zdjęć wykonanych z użyciem filtrów polaryzacyjnych Marumi EXUS i Fit+Slim C-PL.